Žilpamūšio dvaras
Žilpamūšio dvaras yra apie 12 km į šiaurę nuo Pasvalio link Saločių, Mūšos kairiajame krante, kalvotoje vietovėje. Dvarvietė įkurta tarp šilo ir Mūšos upės, todėl vadinta Šilpamūše, bet ilgainiui pervadinta Žilpamūšiu.
Išlikę dvaro sodybos plytiniai rūmai, parkas. Rūmai iškilo XIX a., kai dvaras priklausė nuo Kuršo kilusiems vokiečių baronams Vildemanams-Klopmanams (1858 m. dvarą su 243 ha žemės paveldėjo Karlas Vildemanas-Klopmanas). Dvaro rūmai yra iš dviejų dalių: vienaaukštė dalis tinkuota, dviaukštė netinkuota. Stogas dvišlaitis, po rūmu yra rūsys. Išlikusi dvaro pieninė, kurioje gamindavo sūrius ir veždavo parduoti į Rygą.
XIX a. įkurtas ir parkas, iškastas tvenkinys.
1925 m. dvarą su 80 ha žemės nusipirko Juozas ir Anelė Čėčiai, kurie buvo užsidirbę pinigų Amerikoje. Jie taip pat įsigijo Raudonpamūšio ir Dagilynės dvarus, kur ir leisdavo laiką, o į Žilpamūšį atvažiuodavo retai. Čia buvo atidaryta pradžios mokykla, bet 1926 m. ji iškelta į Geltonpamūšį. Dvare šeimininkavo ūkvedys Kazimieras Lapinskas, jo žmona Ona dirbo pieninėje. Buvo laikoma daug gyvulių. Pasakojama, kad II pasaulinio karo metais dvare dirbo belaisviai rusai, žydai.
Sovietmečiu dvaras nacionalizuotas, tvartai nugriauti, o rūmuose įkurti butai, gyveno mokytojai. Ir dabar vienoje pastato dalyje gyvena žmonės (nuomininkai), o didžioji pastato dalis jau pradėjusi griūti. Dvaras turi šeimininkus – Čėčių anūkai susigrąžino senelio turtą, tačiau nesutaria dėl pastato likimo.
Viršelyje Gražvydo Balčiūnaičio nuotrauka
Šaltiniai:
https://lt.wikipedia.org/wiki/%C5%BDilpam%C5%AB%C5%A1io_dvaras
http://www.pasvalia.lt/nekilnojamasis-paveldas/324-zilpamusio-dvaras
https://panskliautas.lt/vokieciu-zilas-taip-ir-liko-vietoj-silo-nuotraukos-vaizdo-reportazas